Potomstvo

Výběr rodičů
 
Je důležité vybrat správný pár. Do chovu zařazujeme vždy jen zdravé jedince, bez vrozených vad. Obě zvířátka musí být v dobré kondici. Nezapomínejme také na správný věk samičky. Nejdříve by měla mít vrh na 3 měsících, a nejdéle okolo jednoho roku. Samozřejmě, že březí může být i starší nebo mladší samička, ale je to hazard s jejím zdravým. Chovatel pozná, zda je připravena na vrh, nebo je ještě potřeba cvhíli počkat. Totéž platí i o tom, že není nemožné, aby neměla vrh krátce po jednom roku. Pokud je opravdu v dobré kondici a plně zdravá, je po důkladném uvážení tento vrh ještě uskutečnit.
 
Mezi jednotlivými vrhy doporučuji vynechat alespoň dva měsíce. (krytí nejdříve měsíc po porodu). Pokud se však narodil málopočetný vrh a miminka zemřela, je možné dobu zkrátit, ale opravdu po uvážení, zda je samice na další vrh připravena.
 
 
Křečíci:
 
U křečíků většinou přesné datum krytí nezjistíme. Samičku dáme k samečkovi (nikdy ne naopak!) do jeho ubikace. Je důležité nejprve je začít pomalu seznamovat - třeba ve výběhu, na neutrální půdě, aby si na sebe zvykli. Nemůžete očekávat, že dáte samičku k samečkovi a oni se hned spřátelí.
Pokud již samička na samečka "neprská", můžeme je spolu nechat v jednom bydlení. Takto je spolu necháme 7-10 dní, poté samičku oddělíme a vrátíme do vlastního bydlení. (pokud se nám však zdá, že samička nepřibírá, necháme ji tam déle)
 
Křeček syrský:
 
U křečků syrských poznáme "správný" den tak, že pokud přejedeme samičce prstem od krku po ocásek, samička "vystrčí ocásek" a "nadzvedne zadek".
Samička je tedy v říji. (jednou za čtyři dny)
Samici dáváme opět zásadně k samcovi, ne naopak, neboť samice bývají více agresivnější, pokud jde o jejich území. Další variantou je vybrat neutrální prostředí - novou klec, ... ale i tak tak první umístíme samce.
 
 
Samotné páření je jakýsi obřad.
Sameček chodí za samičkou, čmuchá ji u zadečku, olizuje. Samička před ním stále utíká, ale vždy jen kousek, sameček ji hned dožene. Poté sameček "drkne" do samičky - zadečku a ona zůstane strnule stát. Následuje samotný akt, který trvá pár sekund, několikrát za sebou. Celé páření může trvat půl hodiny, nebo také hodiny třeba dvě, záleží na "charakteru" jedinců. Je důležité je mít stále na očích, neboť chuť samičky, být se samečkem, se může v každém okamžiku změnit a v takovéto situaci je schopna jej i napadnout a oba mohou na zranění pokousánín i zemřít.
 
 
Březost
 
Samice je březí průměrně 16 dnů. Poznáme to i podle toho, že samička nápadně přibývá na váze, má pěkně "kulaté" bříško. Ke konci staví hnízdo.
Mláďata se rodí většinou v nočních, nebo ranních hodinách. Jsou zcela slepá, holá, neschopná termoregulace, samostatného vylučování.
Matka se od mláďat v prních dnech prakticky nehne. Ven chodí jen na jídlo, vykonat potřebu. Proto je dobré ji dát misku s jídlem a napáječku co nejblíže hnízdu/domečku. Samičku umístíme na klidné, ale teplé místo, nerušíme ji. Podestýlku nevyměňujeme, nejdříve ve věku 14 dnů mláďat!
Průměrně se ve vrhu syrských křečků rodí 6-10 mláďat, u křečíků je to o něco méně - 3-6.
Kojící samici dáváme více pestré stravy.
 
 
Miminka jsou na světě ...
 
Více o vývoji mláďat zde.
 
Mláďata v prních dnech pijí jen mateřské mléko, od 5. dne se pokoušejí ochutnávat potravu, kterou matka nosí do hnízda. 
Ve čtrnácti dnech začínají otevírat očička a více prozkoumávat okolí. V této době je důležité kontrolovat stav vody a potravy - mláďata se již také dožadují své potřeby! Přidáme také více čerstvé potravy a bílkovin.
Ve třech týdnech je možné rozeznat dlouhou a krátkou srst.
Ve čtyřech týdnech jsou křeččata plně samostatní, podle váhy mohou odcházet do nového domova.